در حال بارگیری...
سیپ ترانک (SIP Trunk)
۱۳ دی

سیپ ترانک (SIP Trunk) چیست؟

سیپ ترانک  | SIP TRUNK

یکی از روش‌های که در ارتباطات و تکنولوژی های جدید برای ارتباطات تلفنی استفاده میشود، استفاده از خطوط اینترنتی و سیستم های تحت شبکه به جای خطوط تلفنی قدیمی است.

از مهمترین مزایای استفاده از سیپ ترانک  SIP TRUNK

  • کاهش هزینه‌های تلفنی
  • امکان جا به جایی و تغییر و تعیین تعداد خطوط
  • سیستم تلفنی کاملا پایدارتر و با کیفیت تر

در ایران شرکت های  FCP  امکان ارائه سیب ترانک را برای شما فراهم میکنند که در واقع از بسترهایی مثل اینترنت و پروتکل سیپ را برای خطوط ثبت ارائه میکنند. در خیلی از موارد و شرکت ها از امکاناتای چون سیستم های ویپ برای ارتباطات داخلی و سیستم تلفنی خود استفاده میکنند که دارای مزایی مثل جابجایی آسان، نصب سریع و هزینه کم است.

 

سیپ ترانک (SIP Trunk)

سیپ ترانک چگونه کار میکند:

سیپ ترانک از تکنولوژی ویپ و بر پایه پروتکل سیپ (SIP (Session Initiation Protocol به انتقال خطوط پرداخته و کار میکند. پروتکل سیپ که پایه و مبنای خطوط سیپ ترانک است استانداردی جهانی برای انتقال صوت و تصویر در راهکارهای جامع ارتباطی  (Unified Communications) است.

تکنولوژی جدید سیپ ترانک محدودیت های فیزیکی که خطوط تلفنی نسل قدیم داشتند را به راحتی حذف میکند و دیگر نیازی به سخت افزارها ، سیم کشی باکس های تلفنی حجیم نیست. شما با تبدیل خطوط آنالوگ و ایجاد یک ارتباط با کیفیت بر روی بستر اینترنت ، میتوانید به راحتی بسیاری از هزینه های خود را کاهش دهید . چه هزینه هایی که در همان ابتدا و برای راه اندازی وجود دارد و چه هزینه هایی که پس از آن برای نگه داری ازسیستم باید داشته باشید.

هرچند که با وجود  تکنولوژی‌هایی جدید همچون سیپ ترانک هنوز هم برخی سازمان ها اصرار به استفاده از سیستم های خطوط آنالوگ قدیمی برا ارسال و دریافت فکس ها و آلارم های خود دارند!

یک شماره تلفن سیپ یا همان Direct Inward Dialing number )DID) وقتی در قالب سیپ ترانک به فروش میرسد هزینه بسیار پایینتری در بر دارد. در خطوط نسل قدیم وقتی شماره تلفنی به فروش میرسید هزینه های نگهداری سرویس، سخت افزار ارتباطی، پیاده سازی و کابل کشی تماما محاسبه و در غالب فروش شماره تلفن لحاظ میگردد در حالی که در خطوط سیپ ترانک به دلیل حذف یا کاهش هزینه های پیاده سازی یا سخت افزاری نهایتا منجر به کاهش هزینه شماره تلفن میگردد.

 

اگر بخواهیم مزایای SIP TRUNK را جزیی‌تر بررسی کنیم، میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

کاهش هزینه

مهمترین و قابل توجه ترین ویژگی سیپ ترانک، بحث کاهش هزینه ها در ارائه خدمات و نگه داری از سیستم است. سازمان هایی که هر روزه با مشکلات هزینه‌ای مواجه میشود، میتوانند به راحتی با تغییر سیستم خود به سیپ ترانک با کاهش هزینه ی قابل توجه ای رو به رو میشوند.

مشکلات هزینه ای چون موارد زیر به راحتی با سیپ ترانک قابل حذف شدند هستند :

  • مبلغ زیاد صورتحساب های تلفن شما
  • هزینه زیاد خرید خطوط تلفن
  • هزینه زیاد جهت نگهداری ماهانه خطوط تلفن (آبونمان)
  • هزینه زیاد برای تماس های راه دور و بین الملل
  • هزینه زیاد رفع خرابی های احتمالی
  • محدودیت های موجود در بستر خطوط نسل قدیم

 

خطوط سیپ ترانک این اجازه را به شرکت ها میدهد تا برخلاف خطوط دیجیتال نسل قدیم (E1) به تعداد دلخواه خط و یا شماره تلفن خریداری کنند و همچنین بر خلاف خطوط آنالوگ نسل قدیم میتوانند به میزان مورد احتیاج حساب کاربری خود را شارژ نموده و از خطوط استفاده کنند. خطوط سیپ ترانک در کل اجازه مدیریت و نظارت بیشتری به شرکتها بر روی خطوط تلفنی خود میدهد.

 

قابلیت گسترش

باتوجه به اینکه سیستم سیپ ترانک بر روی بستر اینترنت ارائه میشود، شما میتوانید به راحتی خطوط تلفن را به آن اضافه نمایید و یا تغییرات دلخواه خود را اعمال کنید.

قابل اطمینان بودن

به دلیل تهیه آسان و هزینه پایین خطوط سیپ ترانک میتوان از چند سرویس دهنده خطوط سیپ را تهیه کرد و این در مواقع اضطرار باعث بالا رفتن قابلیت اطمینان سیستم تلفنی شما میگردد.

 

قابلیت استفاده با اکثر سیستم های تلفنی مدرن

کیفیت صدای عالی و در اکثر مواقع بدون نویز و بازگشت صدا

دیدگاه خود را بنویسید