در حال بارگیری...
۲۴ خرداد

آموزش ساخت IVR در ایزابل

ویپ یک نوع از سیستم های ارتباطی و تلفن تحت شبکه است که با راه اندازی IVR ایزابل دیگر نیازی به منشی تلفنی نخواهید داشت. در اینجا قصد داریم به توضیح یکی از قابلیت‌های اصلی منشی تلفنی ایزابل بپردازیم.

این قابلیت یک ویژگی بسیار مهم برای هر مرکز دارای تماس به شمار می‌آید. تاکنون حتما با شرکت‌هایی که دارای منشی تلفنی گویا هستند تماس تلفنی داشته‌اید. معمولا این سیستم‌ها ابتدا به شما خوش‌آمد می‌گویند و پس از آن کد مربوط به هر بخش از  شرکت را به شما اعلام می‌کنند تا بتوانید به بخش مورد نظرتان وصل شوید. مثلا منشی تلفنی گویا اعلام می‌کند که برای ارتباط با مدیریت عدد ۱، برای ارتباط با بخش پشتیبانی عدد ۲، برای ارتباط با اپراتور فروش عدد ۳ و … را شماره‌گیری نمایید. این قابلیت در سیستم‌های منشی تلفنی، IVR نام دارد.

در واقع IVR مخفف عبارت Interactive Voice Response است و معنای آن پاسخ صوتی تعاملی است.

وظیفه سیستم IVR توزیع تماس‌های ورودی بین بخش‌های مختلف است تا نیاز به اپراتورهای منشی تلفنی را به حداقل برساند.

تعداد IVR

ایزابل در واقع یک ویپ متن باز است و در آن محدودیتی برای تعداد IVR ها وجود ندارد و می‌توان به تعداد دلخواه IVR چند مرحله‌ای برای آن در نظر گرفت.

ایجاد IVR جدید 

برای این کار در ویپ ایزابل از پنل سمت راست بر روی گزینه PBX و پس از آن روی  PBX Configuration کلیک کرده و در منوی جدید باز شده گزینه IVR را انتخاب نمایید.

تنظیمات مختلف IVR در ویپ ایزابل

در این بخش به توضیح برخی از بخش‌های مهم مربوط به تنظیمات IVR در ویپ ایزابل می‌پردازیم.

 • Name : در این قسمت باید یک نام به صورت دلخواه برای IVR انتخاب کنید. پر کردن این قسمت الزامی است.
 • IVR Description : در این قسمت می‌توان توضیحات لازم در مورد IVR مربوطه را اضافه کرد، البته پر کردن آن الزامی نیست.
 • Announcement: برای IVR مربوطه از لیست موجود یک صدا انتخاب کنید، این صدا همان صدایی است که که شماره گیرنده هنگام برقراری تماس می‌شنود.
 • Direct Dial: با تنظیم کردن این قسمت روی گزینه Extension فرد تماس گیرنده می‌تواند هر کدام از داخلی‌ها را شماره‌گیری کند، در غیر این صورت کاربر تنها به برخی داخلی‌های خاص دسترسی خواهد داشت.
 • Timeout: بازه زمانی است که برای کاربر در نظر گرفته شده تا داخلی مورد نظر خود را انتخاب نماید و واحد آن ثانیه است.
 • Invalid Retries: تعداد دفعاتی که در صورت انتخاب گزینه اشتباه توسط کاربر می‌توان کاری انجام داد.
 • Invalid Retry Recording: از لیست موجود در این قسمت میتوان صدایی را انتخاب کرد که کاربر در زمان انتخاب گزینه اشتباه آن را بشنود. اگر این قسمت بر روی گزینه Default تنظیم شده باشد، منشی تلفنی ایزابل به صورت صدایی که قبلا در نظر گرفته شده و به زبان انگلیسی است را پخش می‌کند.
 • Append Announcement on Invalid: در صورت انتخاب این گزینه، پس از پخش صدای در نظر گرفته شده در Invalid Retry Recording صدای اصلی IVR ایزابل برای شنونده دوباره پخش می‌شود.
 • Return on Invalid: در صورت تیک زدن این گزینه، چنانچه IVR مورد نظر توسط یک IVR دیگر صدا شده باشد، ویپ ایزابل به IVR پدر باز خواهد گشت.
 • Invalid Recording: در این قسمت نیز می‌توان یک صدای دیگر را انتخاب کرد. در واقع این صدا مربوط به زمانی است که تماس گیرنده گزینه نادرستی انتخاب کند و تعداد Invalid Retries آن نیز تمام شده باشد.
 • Invalid Destination: در صورت وارد کردن گزینه اشتباه به تعداد Invalid Retries توسط کاربر، تماس به مقصدی که در این بخش مشخص شده منتقل می‌شود.

تمامی گزینه‌های بالا در حالت Time Out نیز موجود هستند که کاملا مشابه توضیحات ارائه شده می‌باشند.

 • Return to IVR After VM: در صورت تیک زدن این گزینه و فعال بودن گزینه Voice Mail در ویپ ایزابل، ابتدا کاربر از Voice Mail پیامی دریافت کرده و سپس به این IVR انتقال می‌یابد.

در IVR Entries می‌توان کلیدهای IVR را تعیین و برای هر کدام از آن‌ها مقصدی انتخاب کرد. توجه شود که در این قسمت تعداد Extها نامحدود می‌باشد و می‌توان برای آن اعداد یک یا چند رقمی انتخاب کرد.

در انتها IVR باید Submit شود.

برای تست نیز می‌توان IVR را به عنوان مقصد مسیر ورودی انتخاب کرد تا همه تماس‌ها به IVR متصل شوند.

دیدگاه خود را بنویسید